W wielu przypadkach dostaw leków liczą się minuty. Ważne aby lekarstwo dotarło na czas, jak najszybciej do osoby potrzebującej. Warto wziąć pod uwagę, iż transport leków to nie tylko dostawy bieżące do aptek, chociaż i ten rodzaj przewozu farmaceutyków jest istotny, ale przede wszystkim zaopatrzenie szpitali, bloków operacyjnych, ośrodków lecznictwa, rehabilitacji itd.
Zabezpieczenie przed brakami
Co do zasady placówki lecznicze mają obowiązek posiadać rezerwy leków, jednak jak wiemy doskonale z doświadczenia różnie bywa z rezerwami. Jednym z powodów jest koszt utrzymania leków, które mają określony termin ważności i do tanich nie należą. Gdy nagle powstaje potrzeba użycia takiego, czy innego leku okazuje się iż jego dostawa ma kluczowe znaczenie, winna być szybka i sprawna.
Ważność transportu farmaceutycznego
Jakby nie patrzeć transport farmaceutyczny jest bardzo wazna usługą, która winna być niezawodna. proces logistyki dostaw lekarstw i wszelakich farmaceutyków bywa równie złożony co w przypadku o wiele mniej istotnych produktów jak chemia gospodarcza, kosmetyki, czy chociażby artykuły spożywcze. Transport farmaceutyczny to wymóg wysokiej jakości organizacji, planowania i realizacji usługi. Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób są związani z tego typu transportem czy to fizycznie czy też z dokumentacją transportu, wymagają przeszkolenia z zakresu niebezpieczeństw jakimi transport jest zagrożony.
Bezpieczeństwo musi być zachowane
Nie tylko szybkość dostawy jest istotne w przypadku lekarstw ale również jakość transportu. Leki i środki farmaceutyczne bo chodzi również o opatrunki, środki do dezynfekcji itd. muszą być transportowane w określony sposób, w danej temperaturze i wilgotności powietrza, higienicznych warunkach. Ponadto lekarstwa muszą posiadać swoja dokuemntację, która jest transportowana wraz z nimi, każdy transport musi zostać opisany tak aby dokładnie było wiadomo co jest załadowane na samochodzie, w jakiej ilości, skad i dokad zmierza oraz jakie może powodować zagrożenia gdyby doszło np. do wypadku i uszkodzenia ładunku.
Brak leków, współczesny horror dla chorych
Reglamentacja państwowa farmaceutyków sprawiła, że obecnie w wielu aptekach a nawet ośrodkach leczniczych brakuje podstawowych lekarstw. Nie jest to bynajmniej winą opóźnień transportowych, ani też zaniedbań produkcyjnych a jedynie wina biurokratycznych decyzji. Mimo wszystko nie można zapominać o ogromnej roli jaką pełni transport leków. Brak dostaw mógłby spowodować załamanie systemu opieki zdrowotnej. Wysokie ceny transportu już dziś przekładają się na ostateczną kwotę jaką przychodzi nam zapłacić za konkretne lekarstwa w aptekach.
Ucząc się na błędach warto jest zwrócić uwagę na rozwiązania, jakie zawiodły w trakcie pandemii koronawirusa z 2020 roku i nie powielać błędów. Transport leków powinien być zabezpieczony na dużo wcześniej niż pilna potrzeba dostawy do odbiorcy końcowego. Szereg farmaceutyków można statystycznie określić kiedy występuje wzmożone zapotrzebowanie na leki np. na grypę, gorączkę.