Aby być bardziej eko, trzeba spojrzeć szerzej. To nie tylko Twoje wybory zakupowe czy segregacja śmieci, ale także produkcja, transport, produkcja dwutlenku węgla, zużycie wody, warunki w jakim powstają dane przedmioty. To wszystko może przytłoczyć, kiedy chce się podejmować świadome decyzje. Warto jednak postawić na strategię małych kroków, które pozwolą na bycie bardziej ekologicznym, bez gwałtownych zmian we własnym domu i stylu życia. Pozwoli Ci to zaoszczędzić na wodzie, rachunkach i zakupach!
Co można wykorzystać ponownie?
Przy tworzeniu rzeczy, możemy korzystać z surowców wtórnych. Nazywa się to recyklingiem, a polega on na przetwarzaniu odpadów w celu uzyskania substancji o przeznaczeniu pierwotnym lub wykorzystywanym w inny sposób. Aktualnie duży nacisk kładziony jest na ponowne wykorzystywanie materiałów, naprawianie sprzętów, odnawianie mebli czy właśnie recykling. Nie wszystkie przedmioty można jednak przetworzyć ponownie. Te które nadają się do ponownego obiegu to np.: butelki typu PET, torebki foliowe, puszki aluminiowe, opakowania z kartonu, butelki szklane. Po obróbce powstać z nich mogą ponownie opakowania do jajek, doniczki, serwetki, długopisy, buty sportowe, torby, kafelki, pojemniki i wiele innych!
Dlatego właśnie tak ważne jest segregowanie śmieci. Aby mogły być odpowiednio przetworzone, śmieci które są w odpowiednich pojemnikach nie mogą być zanieczyszczone. Nie wyrzucajmy zatem zatłuszczonego papieru, który nie może zostać ponownie wykorzystany. Odkręcajmy zakrętki ze szklanych słoików czy butelek i wrzucajmy je osobno do pojemnika na tworzywa i metale. W przypadku bioodpadów, do pojemnika wyrzucajmy zawartość bez plastikowych toreb – chyba, że są to specjalne worki bio, które ulegną biodegradacji. Warto zapoznać się z wytycznymi dot. segregacji w naszym mieście.
Drugie życie przedmiotów
Nie wszystko musi iść do kosza na śmieci zaraz po zniszczeniu czy wykorzystaniu. Istnieje masa sposobów na to, by dać przedmiotom drugie życie – niekoniecznie o pierwotnym przeznaczeniu. Puszki z jedzeniem mogą być użyte jako pojemniki na przechowywanie np. długopisów czy do stworzenia mini lampki DIY. Wszelkie plastikowe worki, mogą być użyte do przechowywania rzeczy lub jako worki na śmieci. Zamawiane przez internet przedmioty, które przychodzą w kartonowych lub plastikowych opakowaniach można wykorzystać do pakowania świątecznych prezentów czy wysyłki swoich przedmiotów. Ulotki, które często znajdujemy w skrzynkach na listy mogą posłużyć za wypełniacze do paczek w celu zabezpieczenia przedmiotu.
Prawidłowo używane meble mogą nam posłużyć przed długi czas, warto pomyśleć czy na pewno potrzebujemy kolejnej komody z salonu, czy mieszkanie lub biuro ożywi stylowa szafka z drugiej ręki? Wiele firm takich jak https://rent4place.pl/ oferują nawet wynajem mebli używanych, które w świetnym stanie mogą posłużyć kolejnym osobom np. w biurze. A może warto pomyśleć o renowacji przedmiotów, które już posiadamy? Stare drewniane drzwi mogą przy odpowiedniej obróbce posłużyć za komodę lub stół do jadalni, a dziecięce biurko możemy przemalować lub wymienić gałki do szuflad, które nadadzą mu innego wyglądu.
Jeśli chcesz wymienić sprzęty elektroniczne, nie wyrzucaj ich. Jeżeli są sprawne sprzedaj je w sieci lub oddaj na cele charytatywne. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie.
Czego nie można poddać recyklingowi?
Mimo wykonania z tworzywa sztucznego czy metalu, nie wszystko może zostać poddane ponownej obróbce. Takie przedmioty jak artykuły higieniczne, tapety, lustra, nie zużyte opakowania w sprayu, soczewki kontaktowe, zużyte szczotki i szczoteczki, gąbki do mycia, styropian, opakowania po farbach czy jednorazowe rękawiczki i maseczki. Przedmioty te powinny trafiać do frakcji zmieszanej lub odpowiednich punktów PSZOK. Jeśli mamy wątpliwości gdzie wyrzucić dany przedmiot, sprawdźmy na stronie gminy czy nie posiada wyszukiwarki, która podpowie nam gdzie udać się z danym odpadem. Jeśli tylko możemy ślijmy rzeczy w drugi obieg. Przysłuży się to naszym portfelom, planecie i drugiemu człowiekowi.