Problem braku środków na inwestycje lub nawet bieżącą działalność spółki z ograniczona odpowiedzialnością nie jest rzadki. Jednym ze sposobów na zasilenie spółki dodatkowymi środkami pieniężnymi jest pożyczka wspólnika spółki. Oprócz pożyczki spółka może również zaciągać kredyty, emitować obligacje.
Zasilenie spółki środkami członka zarządu lub wspólnika
Pozornie umowa pożyczki ze wspólnikiem spółki z. o. o. wzór może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości jej konstrukcja jest bardzo prosta. Umocowanie prawne pożyczki znajduje się w kodeksie cywilnym oraz kodeksie spółek handlowych, a po części również związana jest z ustawą o podatku dochodowym, ustawą o VAT. Zaznaczyć należy, iż zgodnie z kodeksem cywilnym umowa pożyczki wymaga formy dokumentowej przy wartości powyżej tysiąca złotych. Co do zasady formą dokumentowa jest również e-mail lub SMS, ale przyjęto zwyczajowo iż umowa pożyczki winna posiadać formę pisemną, z której jasno wynika kto pożyczki komu udziela i w jakiej wysokości.
Wysokość pożyczki
W przypadku pożyczki na rzecz spółki z o. o. Istotne znaczenie ma wysokość sumy pieniężnej pożyczki. Jeśli wysokość pożyczki przewyższa dwukrotnie wysokość kapitału zakładowego niezbędna jest uchwała wspólników, za wyjątkiem sytuacji w której wspólnicy w umowie spółki ustalili inaczej. Zapisy te reguluje kodeks spółek handlowych. Ponadto nieco odmienności występuje w sytuacji, gdy wspólnik jest zarazem członkiem zarządu spółki. Wówczas konieczne jest spełnienie warunku zgody wspólników spółki, w przeciwnym razie umowa pożyczki jest nieważna. Należy również zadbać o stosowna reprezentację. W tym przypadku spółkę winna reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik, którego powołuje zgromadzenie wspólników uchwałą.
Jednoosobowa spółka a pożyczka
w przypadku jednoosobowej spółki z o. o. również możliwa jest pożyczka ze wspólnikiem spółki. Wówczas jedyny wspólnik jest też członkiem zarządu. Ten przypadek wymaga nie tylko formy pisemnej umowy pożyczki ale aktu notarialnego, co stanowi przepis art. 210 par.2 kodeksu spółek handlowych. Dodatkowo notariusz ma obowiązek każdorazowo zawiadomić o tej czynności sąd rejestrowy.
Koszty pożyczki
Oprocentowanie pożyczki spółce z o. o. Powinno bazować na warunkach rynkowych. Oznacza to iż spółka winna płacić takie odsetki wspólnikowi, jakie zapłaciłaby, gdyby pożyczkę zawarła z podmiotem niezależnym. Od 2019 roku organy podatkowe pilnują rynkowości oprocentowania celem zapewnienia bezpieczeństwa mechanizmu pożyczki. Wprowadzono tzw. mechanizm safe harbour. Na jego podstawie nie jest konieczne zbieranie ofert z rynku i ich analiza, by ustalić rynkowe oprocentowanie, wystarczy skorzystać z odpowiedniego wzoru. Pod uwagę jest brany wskaźnik oraz wartość od 2 do 2,3 punktów procentowych, przy czym wskaźnik zależny jest od WIBOR.
Jeśli chodzi o opłaty w postaci podatków to umowa pożyczki wspólnika ze spółka zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych jak i podatku VAT, za wyjątkiem specyficznych warunków, gdy wspólnik nie jest osoba fizyczną itp.