Samotność w starszym wieku sprzyja rozwojowi demencji, chorób neurologicznych, depresji itd. Z tego powodu aktywność towarzyska dla seniorów jest niezmiernie ważną. Jeśli nie mamy możliwości spędzania czasu z rodziną, bliskimi, nie mamy w sąsiedztwie znajomych, warto zadbać o udział w zorganizowanych zajęciach dla seniorów. Kluby seniora są obecnie coraz bardziej popularnymi placówkami samorządowymi. Integrują one środowisko, zapewniają rozrywkę, towarzystwo osobom starszym i samotnym.
Gry towarzyskie, planszowe sposobem na aktywne spędzenie czasu
Jeżeli nie mamy ochoty na plotki, zwierzenia, a tym bardziej na spacery, wycieczki warto zaangażować się we wspólne gry towarzyskie jak chociażby gry w karty, kości, szachy, czy też mniej popularne gry planszowe, słowne, łamigłówki, quizy. Możliwości jest wiele. Często wystarczy pomysł by spróbować. To świetne ćwiczenie dla sprawności umysłu, dobrej pamięci, a często również refleksu i zręczności. Gry dla seniora nie muszą odbiegać od gier przeznaczonych dla całej rodziny, w tym dzieci. Bardzo często producenci oznaczają kategorie wiekowe od trzech do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. Oznaczenie to nie jest bez powodu, bowiem gra pobawi nie tylko przedszkolaka.
Dla zdrowia psychicznego i fizycznego
Wspólne gry to nie tylko ćwiczenie dla umysłu, swego rodzaju rehabilitacja, ale również śmiech, radość, emocje, poczucie się istotnym, a nawet potrzebnym. Sposób na wyrażenie siebie, na nudę, na zabicie czasu i okazja do spędzenia czasu w towarzystwie. Poza spotkaniami tematycznymi, religijnymi czy nawet politycznymi warto dostrzec niszę w postaci towarzyskich spotkań z łamigłówkami, grami karcianymi, turniejem szachowym czy gier planszowych. Wyjście z domu dla osób samotnych pozwala zapomnieć o zmartwieniach, samotności, złym samopoczuciu. Uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach integracyjnych w rozmaitych klubach seniora czy świetlicach środowiskowych to tylko jedna z opcji. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie aby grupa znajomych umawiała się na grę w karty, czy scrable u jednej przyjaciółki, czy w kawiarni.
Forma terapii
Dla wielu seniorów gra w gry to świetna forma terapii, zalecana przez neurologów, geriatrów jak też psychiatrów. Pozwala się zrelaksować, odprężyć. W zależności od gry pozwala poćwiczyć pamięć, zręczność i spostrzegawczość. To także świetny sposób na rozładowanie stresu i napięcia, wyzwolenie emocji. Nie bez powodu gry dla seniora wypełniają sanatoria, domy spokojnej starości, jak i gabinety terapeutyczne. Wspólna gra to również okazja do nawiązania dobrego kontaktu z młodszym pokoleniem. Jeśli nie umiemy nawiązać wspólnego języka z dziadkiem, nie mamy o czym porozmawiać warto zaproponować seniorowi wspólną grę. Gry i zabawy towarzyskie, słowne, logiczne to także rewelacyjny sposób na poradzenie sobie z żałobą po bliskiej osobie. Pozwalają zapomnieć o codziennych troskach.
Bogaty wybór
Na rynku dostępnych są tysiące gier w rozmaitych odmianach, tematach, szacie graficznej i konwencji. Wybór jest ogromny, również wśród gier przygotowanych z myślą o osobach starszych, gdzie grafika i fabuła dostosowana jest do wieku graczy. O wiele ciekawiej gra się w grę, kiedy wydaje się ona interesująca, stąd też w zależności od gustu można dobrać coś dla siebie.